Návrat královny irské hudby.
Katka García je česko-španělská zpěvačka, která už řadu let žije v Irsku. V Čechách se proslavila především svým působením v kapele DÚN AN DURAS, která se po roce 2000 stala špičkou na tuzemské scéně irské hudby. Její hlas uhranul i Roberta Křesťana či Pavla Bobka, se kterými nazpívala řadu písní. V Čechách vystupuje spíš sporadicky, ale letos se podařilo na Lodžie Worldfest 2023 domluvit její koncert s předními irskými hudebníky Robertem Harveym hráčem na příčnou flétnu a harfistkou Eilis Lavelle.
Polská zpěvačka a cellistka propojující své vokální a smyčcové skladby s elektronikou.
Cello, silný expresivní hlas a loop efekty – to je Ashia Grzesik. Rozpětí její tvorby sahá od vážné i nevážné klasické hudby přes lidové nápěvy polské a cikánské až po elektroniku.
web
Hudební smršť balkánské dechovky ze Slovenska.
Parta svobodomyslných muzikantů s temperamentními vokály zpěvaček a láskou k Balkánu. Balkansambel propojuje tradiční lidovou hudbu s moderním jazzem.
Experimentálně pojatá polská lidová hudba.
Skupinu Tuleje Band tvoří Gosia Zagajewska (zpěv), Ksawery Wójciński (kontrabas) a Wojtek Kurek (bicí). Jejich interpretace lidové hudby z východního Velkopolska je prostoupena hlubokou úctou k původnímu materiálu a zároveň vyjadřuje jejich subjektivní pohled na tradici. Je to pohled odvážný, plný odkazů na jazz, blues, starou hudbu a volné improvizace. Repertoár Tuleje Band vychází z lidových melodií z vesnic v okolí Konína. Autorkou textů je zpěvačka Gosia Zagajewska, která je zároveň i básnířkou.
web
Legenda českého alternativního písničkářství a minimalistické kytarové hudby.
Vladimír Václavek je český hudebník, jehož tvorba je ovlivněna alternativním rockem a world music. Jeho skladby jsou zhudebněné autorské i převzaté básně nesené atmosférickými melodiemi. Ty pak tvoří osobitým stylem minimalistické hry na kytaru. Je známý jako člen kapely Dunaj i svou spoluprací s Ivou Bittovou.
Souznění norských houslí a bretaňské harfy česko-francouzského dua.
Bretaňské balady a autorské skladby inspirované hudbou celého světa. Česká houslistka Jitka Malczyk a bretonská harfenistka Celestine Doedens hrající instrumentální hudbu chrámových lodí, mořských krajin a stromových říší.
Akustický gypsy swing česko-francouzské partičky.
Koncert kočovných muzikantů hrajících autorskou hudbu ovlivněnou jazzem, gypsy swingem a šansonem.
Expresivní a poetické improvizace na klavír a pilu francouzského hudebního dua.
Klavírní kompozice Nicolase Demailleho s ambientními zvuky hudební pily, na kterou intuitivně hraje Célestine Doedens.
Skumenn (mořská pěna) vás zvou na plavbu v různých náladách, od klidného po rozbouřené moře.
Klavírní koncert mladého peruánského pianisty s taneční performance.
Sergio Díaz De Rojas je peruánský pianista a skladatel minimalistické hudby, který v současnosti působí ve španělské Valencii. Na Lodžie Worldfest 2023 zahraje k taneční site-specific performance, speciálně vytvořené pro letošní ročník festivalu.
web
Komponovaný koncert komorního smíšeného sboru.
Pražský komorní smíšený sbor Subito, čítající obvykle kolem 24 nadšených členů, se zaměřuje převážně na sborovou hudbu 20. století a kompozice současných českých i zahraničních skladatelů. Rádi ale loví i v hlubinách renesanční nebo barokní hudby.
Představení je v anglickém jazyce!
Originální inscenace palestinského loutkáře Husama Abeda mísící vizuální umění, nová média s dokumentárním a objektovým divadlem.
Představení je založeno na skutečném příběhu palestinského výtvarníka Karima Shaheena. Sleduje jeho absurdní cestu brutální krajinou stiženou válkou, proměny vlastní identity a těžkosti rozhodování na rozcestí mezi sny, láskou a rodinnými vazbami.
Režie: Husam Abed / Dramaturgie: Marek Turošik / Art director: Astrid Mendez / Scénografie: Katarina Cakova / Světlo a zvuk: Matěj Vejdělek / Video: Reka Deak, Dmitri Berzon / Hrají: Husam Abed, Matěj Vejdělek
Dokumentární představení o cestě po Irsku.
Cestopisné hudebně-objektové vyprávění z krajiny obydlené příběhy. Z ostrova, kde se ovce barví na modro a na růžovo a kde prší zdola nahoru. Stopování, přespávání, vyptávání, buskování, putování. A hodně deště.
Rodinné představení, primárně však pro dospělé.
účinkují: Iva Ščerbáková, Markéta Labusová a Tomáš Zahrádka
Hororové loutkové představení beze slov na motivy známé pohádky.
Osobité pojetí příběhu o Otesánkovi v podobě apokalyptického hororu s originální temnou scénografií.
Režie: Viktor Prokop / Scénografie: Berta Doubková / Dramaturgie a hudba: Jan Froněk / Hrají: Antonie Rašilovová, Jakub Müller, Nikolas Ferenc
(Inscenace vznikla za podpory DAMU jako semestrální klauzurní práce studentů 2. ročníku KALD DAMU)
Délka představení: 40 minut / Pro děti 7+
Loutková báseň o křehkosti a síle zrození.
Loutkové představení divadelního kolektivu Le Cabaret Nomade, Plume je osobní výpovědí performerky Aude Stulírové Martin o křehkosti a síle zrození. Rozhovor matky se vším, čím si její tělo a ona sama prochází v této nové, dosud neobjevené zodpovědnosti.
Koncept, performance: Aude Stulírová Martin / Scénografie, výroba, světlo, technická podpora: Drahomír Stulír / Dramaturgie: Paulína Petáková / Choreografie: Marie Svobodová / Loutky: Katanari / Hudba: Jono Heyes
web
Klára Krásenská (*1995) vystudovala historické vědy na KTF UK, bohemistiku na FF UK. Působí jako knižní redaktorka, píše kritické texty o literatuře a příležitostně překládá. Její autorské texty dosud vyšly ve Tvaru nebo Psím víně, texty jiných žánrů připravovala dále také pro literární časopisy Plav nebo Lógr. Cyklus Mytologie lesa byl publikován ve sborníku Básne SK–CZ 2022. Básnickými texty doprovodila knihu Teorém kamenné zahrady (nakladatelství UMPRUM, 2023). V nakladatelství Viriditas jí právě vyšla sbírka Mýtinami.